ANLI ŞANLI TÜRK DESTANLARI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ANLI ŞANLI TÜRK DESTANLARI

Moderatör Alımı Yapılacaktır, Sitemiz Her gün Güncellenmektedir, Üye Olarak Sizde Destek Verebilir ve Hoşça Vakit Geçirebilirsiniz.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı ve Milli Bilincin Uyandırılması

YazarMesaj
Türk
Admin
Türk

Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı ve Milli Bilincin Uyandırılması Empty
MesajKonu: Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı ve Milli Bilincin Uyandırılması   Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı ve Milli Bilincin Uyandırılması Icon_minitimeSalı Eyl. 30, 2008 8:54 pm

Mondros ateşkes Antlaşması�ndan sonra İstanbul�a gelen Mustafa Kemal, burada vatanın nasıl kurtarılacağı konusunda çalışmalara başladı. Yetkililerle yaptığı görüşmelerde, onların ümitlerini kaybetmiş olduklarını görmüş ve İstanbul Hükümetine güvenilemeyeceği kanaatine varılmıştır.
Mustafa Kemal, arkadaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, fiilen işgal altına düşmüş olan İstanbul�da kalmakla vatanın kurtuluşunun mümkün olmadığı kanaatine vardı. Ne pahasına olursa olsun Anadolu�ya geçmek ve halkı bilinçlendirerek Milli Mücadele�yi başlatmak gerekiyordu. Ancak bunu sağlamak için önemli görev ve yetkilerle Anadolu'ya geçmekte büyük yarar vardı.

Bu sıralarda Samsun ve dolaylarında Pontus Rum çetelerinin saldırıları yoğunlaşmış, Türk halkının da kendilerini savunmak istedikleri bölgede karışıklıkların çıkmasına yol açmıştı. İtilaf devletleri olayın sorumlusu olarak Türkleri görüyorlardı. İngilizler Osmanlı Hükümetine bölgede asayişin sağlanmasını, aksi halde Mondros Ateşkes Antlaşması�nın 7. maddesine dayanarak bölgeyi işgal edeceklerini bildirdi. Aslında bölgedeki düzen 9 Mart 1919 da Samsun�a 200 kişilik ingiliz birliğinin çıkmasından cesaret alan Rumlar tarafından bozulmuştu.

Osmanlı Hükümeti, bölgede asayişin sağlanması için Mustafa Kemal�i göndermeyi uygun buldu. Bunda bazı çevrelerin Mustafa Kemal�i İstanbul�dan uzaklaştırmak istemeleri de etkili oldu. Diğer yandan I.Dünya Savaşı�nın yenilmemiş komutanı Mustafa Kemal�in İttihatçılarının politikalarına karşı olmalarının ve padişahın veliahtlığında onunla tanışmış olması ve ona güvenmesinin de etkisi vardı.
Mustafa Kemal kendisine yapılan teklifi, planlarını gerçekleştirmek için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirdi. 30 Nisan 1919 da geniş yetkillerle merkezi Erzurum�da olan 9.Ordu Müfettişliği görevine atandı.Trabzon, Samsun, Sivas, Erzurum illeriyle Diyarbakır, Bitlis, Elazığ illerinin sivil ve askeri tüm yetkilerine emir verebilecekti.O, Anadolu�ya gönderilmesi konusunda şunları söylemiştir. �Bu geniş yetkinin, Beni İstanbul�dan sürmek ve uzaklaştırmak maksadıyla Anadolu�ya gönderenler tarafından, bana nasıl verilmiş olduğu garibinize gidebilir.Hemen ifade etmeliyim ki, onlar bana bu yetkiyi bilerek ve anlayarak vermediler.Ne pahasına olursa olsun, bana, benim İstanbul�dan uzaklaşmamı isteyenlerin buldukları gerekçe, Samsun dolaylarındaki güvensizlik olaylarını yerinde görüp tedbir almak üzere , Samsun�a kadar gitmek idi. Ben bu görevin yerine getirilmesinin bir makam ve yetki saibi olmaya bağlı bulunduğunu ileri sürdüm.Bunda hiç sakınca görmediler. O tarihte Genelkurmay�da bulunan ve benim maksadımı bir dereceye kadar sezmiş olan kimselerle görüştüm. Müfettişlik görevini uygun buldular;yetki konusu ile ilgili talimatı da ben kendim yazdırdım.�

Mustafa Kemal�in görünüşteki görevi, bölgede asayişin sağlanması, silah ve cephanenin depolarda toplanması ve korunması Mondros Ateşkes�inin uygulanması için diğer gerekli önlemlerin alınmasıydı.

16 Mayıs 1919�da Bandırma Vapuru�yla 16 kişilik kurmay heyetiyle İstanbul�dan ayrılan Mustafa Kemal, 19 Mayıs�da Samsun�a çıktı. Mustafa Kemal Anadolu�ya geçişinin gerekçesini şu sözleriyle ifade etmiştir. �Dayanılacak gücün doğrudan doğruya millet olacağı düşüncesi bende çok güçlüydü. İstanbul�da olup bitenlerden, yapılan girişimlerden milletin haberi yoktu. İstanbul�da oturup, millete haber ulaştırmanın da imkanı kalmamıştır. Öyleyse yapılacak tek şeyin İstanbul�dan çıkıp milletin içine girmek ve orada çalışmak olduğuna karar verdim.�

Mustafa Kemal Samsun�da bir yandan gerekli önlemleri alırken, diğer yandan kendisine verilen görevin tam tersine bütün yurttaki askeri birliklerle bağlantı kurarak askerlerini dağıtmalarını silah ve cephanelerini teslim etmemelerini istedi. Diğer yandan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri ile de ilişki kurarak bölgesel direnişlerin güçlendirilmesine ve milli bir direnişe dönüştürülmesine çalıştı.

22 Mayıs 1919�da İstanbul Hükümetine gönderdiği raporda, Samsun ve çevresinde Rumlar siyasi emellerinden vazgeçerlerse asayişin kendiliğinden sağlanacağı, Türklerin yabancı manda ve kontrolüne tahammülü olmadığına, Yunanlıların İzmir�de hiç bir hakkı olmadığını, milletin egemenliğini ve Türk milletçiliğini seçtiğini belirtmiştir.

Görüldüğü gibi Mustafa Kemal sadece Samsun ve çevresinin güvenliği ile değil, ülkenin tüm genel sorunlarıyla da ilgilenmektedir.

Samsun�da çalışmalarını tamamlaya Mustafa Kemal, karargahını daha güvenli bir yer olan Havza�ya nakletti. Havza�da vali, kaymakam ve komutanlara gizli bir emir gönderdi.Havza Genelgesi olarak bilinen bu belgede; işgalleri kınayan mitingler yapılması, gösterileri artırmayı ve bütün memlekete yaymalarını, Osmanlı Hükümetini ve İtilaf devletlerinin temsilcilerine protesto telgrafları gönderilmesi istendi.Başta İstanbul olmak üzere bütün ülkede mitingler yapılarak işgaller kınandı. Kendisi de 30 Mayıs 1919�da Havza�da görkemli bir miting düzenledi.

Bu gelişmeler İtilaf Devletlerini çok kızdırdı. Onları bir yandan İstanbul� a 67 Türk aydınını Malta Adası�na sürgüne gönderirken diğer yandan Mustafa Kemal�in de İstanbul�a çağırılmasını istediler. Bunun üzerine İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal�i 8 Haziran 1919 da geri çağırdı.Ancak Mustafa Kemal bu çağrıya uymayıp halkı uyarmaya devam etmiştir. Samsun ve Merzifon�da İngiliz birlikleri bulunduğundan Havza güvenli değildi. Bu nedenle daha güvenli olan Amasya�ya doğru hareket etti.
http://turkdestanlari.com.tr.tc

Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı ve Milli Bilincin Uyandırılması
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KEMAL BEY, MİLLÎ ŞEHİT
» ******'ün Milli Egemenlik İle İlgili Sözleri
» Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)
» Mustafa OK
» MUSTAFA CEMİLOĞLU