ANLI ŞANLI TÜRK DESTANLARI

Moderatör Alımı Yapılacaktır, Sitemiz Her gün Güncellenmektedir, Üye Olarak Sizde Destek Verebilir ve Hoşça Vakit Geçirebilirsiniz.
 
AnasayfaGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 PROF.DR. ABDULHALUK MEHMET ÇAY

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Türk
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 457
Kayıt tarihi : 28/09/08

MesajKonu: PROF.DR. ABDULHALUK MEHMET ÇAY   Çarş. Ekim 01, 2008 11:24 am

PROF.DR. ABDULHALUK MEHMET ÇAY

DEVLET BAKANI SAYIN PROF.DR. ABDULHALUK MEHMET ÇAY'IN BİYOGRAFİSİ

23 Aralık 1945 tarihinde Çorum İli İskilip ilçesinde doğdu . İlkokulu İskilip Misak-ı Milli, Ortaokulu İskilip Ortaokulu, Liseyi Amasya Lisesinde bitirdi.Yüksek tahsilini ise 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde tamamladı. Mezuniyetten sonra üç yıl serbest olarak çalıştı. 1973 yılında İskilip Lisesi'nde Tarih Öğretmenliği ile meslek hayatına intisab etti .1975 yılı Haziran-Ekim döneminde Polatlı Top ve Füze Yedeksubay Okulu'nda kısa devre askerlik görevini yaptı. 1976 Şubat ayında İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler grubuna tarih öğretmeni olarak atandı. Aynı yıl Müdür yardımcılığı görevine getirildi. Bu görevde 1978 haziran ayına kadar kaldı.

Bu görevi sırasında 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde Umumi Türk Tarihi Kürsüsünde başladığı doktora çalışmasını pekiyi derece ile tamamladı. Rahmetli Prof .Dr. İbrahim Kafesoğlu yönetiminde hazırladığı "17 Eylül 1176 Myriokephalon/ Karamıkbeli Zaferi" konulu tezi ile 29 Haziran 1978 tarihinde Ph.Dr. Ünvanını aldı.

1978 Eylül -1980 Ocağı tarihleri arasında İstanbul Eyüb Lisesi'nde, Ocak-Mart 1980 tarihleri arasında Üsküdar Kız Lisesi Müdür Yardımcılığı ve tarih Öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1980 yılı Mart-Haziran aylarında İstanbul ****** Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler grubu öğretim üyeliği ve müdür yardımcılığı görevine getirildi. 29 Haziran 1980 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevliliğine getirilen Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay, YÖK Yasası'nın çıkmasından sonra adı Edebiyat Fakültesi olarak değişen aynı Fakültenin Tarih Bölümü'nde yardımcı doçentliğe yükseltildi. 1984 tarihinde "Sultan II. Kılıç Arslan ve Zamanı" adlı tezi ile doçent oldu. Aynı yıl YÖK Yasası ile kurulan Hacettepe Üniversitesi ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü doçent kadrosuna atandı.

1985 Haziranında YÖK Yasası'nın 38. maddesine istinaden Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Toplumla İlişkiler Başkanlığı'nda uzman ve daha sonra müşavir olarak görev yaptı. 1993 Haziranına kadar bu görevi sürdürdü. Bu sırada 1989 tarihinde Profesörlüğe yükseltildi. 1994-1995 yıllarında Hacettepe Üniversitesi ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü görevine getirildi. 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan Milletvekilliği Genel Seçiminde MHP'den Gaziantep birinci sıra milletvekili adayı oldu. MHP'nin ülke barajını aşamaması sebebiyle seçilmiş milletvekili olmasına rağmen TBMM'ye giremedi.

1983 tarihinde üyeliğe kabul edildiği Türk Kültür Araştırma Enstitüsü 'nün yönetiminde görev aldı. Halen TKAE Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. 1991-1995 tarihleri arasında Türk Tarih Kurumu Asli üyesi olarak seçildi. 1993 yılında kurulan ve 1995'te kuruluşu tamamlanan Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Genel Sekreterliği'ne getirildi. 1993'de Antalya, 1994'de İzmir, 1995'de Çeşme/İzmir, 1996'da Ankara, 1997'de İstanbul ve 1998'de Bursa'da gerçekleştirilen Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultaylarının sekretaryasını yürüttü. Üniversite elemanlarının siyasi partilerin üst yönetiminde yer almasını sağlayan kanunun kabulünden sonra MHP'ne üye oldu. 23 Kasım 1997 tarihli MHP Genel Kurulunda Kongre Başkanlığı yaptı ve MHP Merkez Yürütme Kurulu'na seçildi. MYK toplantısı sonrasında MHP Divan Üyeliğine ve Divanda'da da MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 28 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'den Çorum Milletvekili seçildi. 57. Hükümette Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Kardeş Topluluklardan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı, bu görevi halen yürütmektedir.

Yayın Hayatı

Yayın Hayatına Üniversite yıllarında başlayan Prof. Dr. Çay, Millet, Bizim Anadolu, Hergün, Tercüman, Son Havadis, Türkiye, Ortadoğu, Milliyetçi Çizgi, Türkeli ve Büyük Kurultay gazetelerinde fıkra ve seri yazılar yazmıştır. Ayrıca, Ötüken, Adsız, Son Kale, Türk'e Çağrı, Çığ, Yeni Çığ, Türk Kültürü, Türk Dünyası, Azerbaycan, Fuzuli gibi dergilerde makaleler neşretmiştir. Bu yazılarında kendi adının yanında "Ertuğrul Afşin , Yazıcıoğlu, Korkut-Ata, Pars-Buga, Ertuğrul Cengiz, Irkıl Ata"gibi mahlasları da kullanmıştır.

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://turkdestanlari.com.tr.tc
 
PROF.DR. ABDULHALUK MEHMET ÇAY
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ANLI ŞANLI TÜRK DESTANLARI :: ŞANLI TARİHİMİZ :: Türk Büyükleri-
Buraya geçin: