ANLI ŞANLI TÜRK DESTANLARI

Moderatör Alımı Yapılacaktır, Sitemiz Her gün Güncellenmektedir, Üye Olarak Sizde Destek Verebilir ve Hoşça Vakit Geçirebilirsiniz.

AnasayfaGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

İMÂM-I BUHÂRÎ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Türk
Admin

MesajKonu: İMÂM-I BUHÂRΠ  Salı Eyl. 30, 2008 10:40 am

İMÂM-I BUHÂRÎ

810 yılında Buhara�da dünyaya gelen İmâm-ı Buhârî�nin asıl adı Muhammed bin İsmail olup, göbek adı Ebû Abdullah�tır.

Babasını küçük yaşta yitiren Buhârî, ilk eğitimini Buhara�da yaptı. 10 yaşında hadis alimlerinden ders almaya başladı. 15 yaşında yetmiş bin hadisi ezberledi. 16 yaşında annesi ve kardeşiyle birlikte hacca gitti. Ailesi hacdan sonra Buhara�ya dönerken, o Mekke�de kaldı ve hadis toplama işine devam etti.

18 yaşına kadar sahabe ve tabiinin fetvalarını topladı. Tarîhü�l-Kebîr adlı eserini Peygamberimizin kabrinin başında yazdı. Mekke ve Medine�den başka Bağdat, Basra, Kûfe, Kahire, Nişabur, Belh, Merv, Askalan, Dımeşk, Hums, Rey gibi o dönemin ilim merkezlerini dolaşarak binden fazla hadis aliminden hadis ve diğer dini bilgileri öğrendi.

Hafızası çok güçlü olan İmâm-ı Buhârî, eğitimini tamamladıktan sonra Buhara�ya dönerek, ders vermeye başladı. 70 binden fazla öğrencinin onun eğitiminden geçtiği rivayet edilir. Öğrencilerinin arasında daha sonra İslam dünyasında ünleri pek yaygınlaşacak olan Tirmizî, Neseî, Ebû Zur�a gibi isimler de vardır.

Bildirildiğine göre, dönemin Buhara Valisi, İmâm-ı Buhârî�den çocuklarına özel hadis dersi vermesini istedi. Bu isteğe karşı çıktığı için vali ile Buhârî�nin arası açıldı. Olayı duyan Semerkantlılar kendisini davet ederek derslerini şehirlerinde vermesini istediler.

İmâm-ı Buhârî, yola çıktığında bir kısım Semrkantlının kendisini istemediğini öğrendi. O da Semerkant�a gitmeden Harkent köyüne döndü. Ramazan ayında meydana gelen bu olay Buhârî�nin canını sıktı. O gece kıldığı teheccüd namazından sonra, �Ya Rabbi, yeryüzü bu genişlikle bana dar oldu. Beni tarafına al� diye dua etti.
Bir ay kadar Harkent�te kalan Buhârî, 870 yılında Ramazan Bayramı gecesi vefat etti.

İmâm-ı Buhârî, Kabe�de yazdığı Sahîh-i Buhârî adlı meşhur kitabını şöyle anlatır: �Câmiu�s-Sahîh (Sahîh-i Buhârî) kitabını, 600 bin hadis-i şerif arasından seçtim. Her hadis-i şerifi kitaba koymadan önce gusledip, iki rekat namaz kılıp, istihare yaptım. Ondan sonra hadis-i şerifi kitaba koydum. Bunları yapmadan hiçbir hadis-i şerifi yazmadım. 7275 hadis-i şerif olan bu kitabı 16 yılda tamamladım.�

İmâm-ı Buhârî�nin hadis râvileri ve onların hayatlarının yanı sıra, fıkıh ilmi ve sahabelerin hayatına ilişkin 16 ayrı kitabı daha bulunmaktadır.

Kullanıcı profilini gör http://turkdestanlari.com.tr.tc

İMÂM-I BUHÂRÎ
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası